Değerli tiyatro severler;

 

Şehir tiyatrolarının varoluş sebebi şehrin ta kendisidir. Repertuarlarını, oyun planlarını şehrin ihtiyaçlarına göre ve şehrin sanatsal ve kültürel gelişimini hesap ederek belirler. Yani şehir tiyatroları o şehrin bir barometre gibi kültürel düzeyinin göstergesidir, yani gelişiminin öncüsüdür. Şehrin tiyatroları milli kolektif şuur ve gelişiminin dinamosudur. Göreve geldiğimizden bu yana bu bilinçle çalışıyoruz. Sanatla yoğrulan bir şehir biliyoruz ki kentsel estetik anlayışında da bir gelişim sağlayacaktır. Biliyoruz ki yaşadığımız şehirlerin biz şehir tiyatrolarına ihtiyaçları var.

 

Adana Şehir Tiyatroları 58 yıl perde açmanın yanı sıra yetiştirdiği onlarca sanatçı ile yine ülkemizin en önemli sanat kurumları arasındadır. 58 yıl önce dönemin Belediye Başkanı rahmetli Sayın Ali Bozdoğanoğlu tarafından kurulan, yine rahmetli Sayın Vedii Cezayirli’nin ilk Genel Sanat Yönetmenliği ile başlayan, şu zamana kadar 100 ü aşkın oyun, sayısız temsil ile Adana Şehir Tiyatroları şehrimizin en önemli sanat kurumu olarak varlığını sürdürüyor. 

 

Geçtiğimiz sezon 2 si çocuk oyunu 4 oyunumuz vardı. Toplamda 39.582 seyircimiz oldu. 17.212 çocuk oyunu izleyicilerimiz oldu. Bunların arasında 5.817 çocuk ilk defa tiyatro ile tanıştı. Çocuk izleyicilerimiz tiyatromuza tahsis edilmiş otobüslerle okullarından alınıp salona gelip bir tiyatro atmosferi içerisinde oyunlarımızı izleyip, yeniden güvenli bir biçimde okullarına bırakıldılar. Bu sayede şehrin en uç noktalarında ve dağ köylerinde yaşayan çocuklarımızın dahi salonlarımızda tiyatro sanatı ile tanışmasını sağladık.

Bu aydan itibaren Yüreğir Ramazanoğlu kültür merkezi, Kozan Belediye salonunda, Kadirli Devlet Bahçeli Kültür Merkezi’nde ve Pozantı Atatürk Kültür ve Gençlik Merkezi’nde düzenli perde açmanın mutluluğu içindeyiz

 

Ne mutlu ki bize 58 yıllık geleneği bir adım daha ileri taşıyabiliyoruz. Siz seyircilerimizi salonlarımızda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

 

İyi seyirler.